Mikor érzem a hatását?
A szintetikus gyógyszerekkel ellentétben, amiknek célzott és gyors hatásuk van, a ginzengnek idő kell, hogy a test érezhesse szabályozó hatását. De ezután a hatás sokáig érezteti magát, éppen ezért 1-2 ginzeng kúra elegendő egy évebn. Minnél egészségesebb vagy, annál kevésbé érzed az azonnali hatását. Ugyanakkor, 2-3 héttel az első szedés után érezhető változás lesz a metabolizmusban például.
Hogyan készítsük el a legjobban a ginzenget?
Általánosan, egy 100 napos ginzeng kúra ajánlott, 1-2g napi ginzeng bevitel mellett. (ezek ginzengoid tartalma legalább 0,4 százalék kell legyen)
Vegyél be két szemet reggel és fel vagy vértezve a napra!
Ha szereted az eredeti, édeskeserű ízé a gyökérnek, akkor ajánlott a nap első felében 1grammnyi gyökeret bevenni: hagyd, hogy megpuhuljon a szádban, így a hatóanyagok jelentős része tud felszívódni a szájon keresztül.
Legyen gyökér vagy kapszula, a hatás ugyanaz! Az aktív hatóanyagok vagy a száj nyálkahártyájában, vagy a bél nyálkahártyában szívódnak fel, ahonnan minden fontos helyre el tudnak jutni.
A tippünk: a kávé és a ginzeng együttes használata sokaknak nem tesz jót, a kínaiak ezért is kerülik a ginzeng és a koffeines italok keverését: azt mondják, hogy a kávé elveszi a ginzeng erejét. Ha lehetséges, a ginzenget a reggeli kávéd vagy fekete teád előtt vagy után egy félórával vedd be!
Szedhetem a ginzenget többször/ nagyobb dózisban?
Az olyan embereknek, akikre állandó stressz nehezedik, vagy akik krónikus betegségben szenvednek, 2 100 napos kúrát ajánlunk, vagy a ginzeng folyamatos használatát. Egy hosszantartó ginzeng használattal, csökkentheted a napi adqagot egy kapszulára, vagy fél gramm gyökérre naponta egy pár hónap szedés után.
Nehéz vizsgák előtt, vagy sport versenyek előtt 2-3szorosára növelheted az adagot pár napig. Ezzel növeled az energiád, amitől az agyad és az izmaid a lehető legjobban dolgoznak.
Bármikor kezdheted! Ha a megfázások ellen szeretnéd magad jobban védeni, érdemes ősszel vagy télen elkezdni, amikor a kórokozók mindenhol vannak. Ha éppen meg vagy fázva akkor ne kezd el a ginzeng terápiát. Várj pár napot, hogy a testednek segíts a gyógyulásban.
A ginzeng a stressz ellen?
A stressz jelensége sok betegség okaként nevezhető meg. A vegetatív idegrendszerben és a hormonháztartásban bekövetkező változások, amik a stresszre adott reakció során történnek, képesek -erősen és hosszan tartóan- fizikai fájdalmakat, nehézségeket okozni. Ez bizonyított például a szív- és érrendszeri betegségek esetén. .
A ginzeng gyökér segítségével, a test képes gyorsabban reagálni a különböző stresszt okozó gondokra és jobban viseli őket. A megnövekedett ellenállás késlelteti a kifáradást és a stressz miatt kialakuló betegségeket, vagy akár meg is szünteti őket. A ginzeng segítségével kevesebb stresszhormon képződik és a jelenlegiek gyorsabban felszívódnak. Ebben a környezetben a ginzeng “adaptogén”-ként viselkedéséről is beszélhetünk.
A ginzeng az atlétáknak?
A ginzeng javítja a hatékonyságot stressz nyomása alatt is: őseinknek fizikai csúcsteljesítményre volt szüksége amikor egy ellenséggel szembe kerülve meg kellett vele küzdjenek vagy el kellett meneküljenek. Ma, az akarat, hogy nyerjünk, a startpisztoly elsülése és a tomboló közönség a stadionban a stressz faktor. Az atléták teljesítménye a ginzeng bevitelükkel együtt nőtt. A ginzeng optimalizája az anyagcserét, ezért a test jobban fel tudja hasznáni az energiáit. Konkrétabban, megnövekedett oxigénfelvétel és használat az izmoknál, megnövekedett szívverés és a laktóz koncentráció csökkenése a vérben volt megfigyelhető.
Egy egészséges és biztonságos módja a fizikai erőnlét javításának: a doping kiesett és a ginzeng bejött.